Být Židem po zkáze Gazy

248 Kč
Skladem (2 ks)

Autor: Beinart Peter
Nakladatel: RYBKA Publishers - Michal Rybka
Rok vydání: 2025

Jak se mají Židé – a spolu s nimi všichni, kterým leží na srdci osud židovského národa a Izraele – postavit k tomu, co se stalo ...

Detailní informace

Dárek zdarma
Dárek zdarma
Ke každé objednávce
Doprava zdarma
Doprava zdarma
nad 700 Kč
Věrnostní program
Věrnostní program
Zaregistujte se!
Prodejna v centru Liberce
Prodejna v centru Liberce
Navštivte nás!

Detailní popis produktu

Jak se mají Židé – a spolu s nimi všichni, kterým leží na srdci osud židovského národa a Izraele – postavit k tomu, co se stalo v Gaze? Jak se vyrovnat s pohledem na města srovnaná se zemí, na desetitisíce mrtvých a hladovějících, na zkázu, která se odehrála ve jménu „obrany“ a „bezpečí“ židovského státu?
Peter Beinart, významný americký židovský novinář, politolog a komentátor, který se hlásí k tradici liberálního a eticky založeného judaismu, v této odvážné a provokativní knize pokládá otázky, které si mnozí netroufají ani vyslovit. Můžeme zůstat věrni základním hodnotám judaismu – spravedlnosti, úctě k životu a důstojnosti všech lidských bytostí – a zároveň omlouvat a ospravedlňovat válku, jež devastuje civilní obyvatelstvo? Co vlastně dnes znamená být Židem?
Autor ukazuje, že současné židovské sebepojetí, postavené na desítky let vyprávěném příběhu, který Židy vyobrazuje výhradně jako oběti, je nadále neudržitelné. Tento příběh, který má historické opodstatnění, dnes definitivně ztratil svou legitimitu. Jak říká v doslovu ke knize Pavel Barša:
„… Kvantita a intenzita násilí páchaného v Gaze po dva roky izraelskou armádou podkopala narativ o Židech jako jeho nevinných obětech a Palestincích jako jeho nositelích. Kdokoliv otevřel oči pro systematické zabíjení a mrzačení civilního obyvatelstva Gazy a její kulturní a profesionální elity (žurnalistů, lékařů, akademiků, spisovatelů), bourání náboženských, administrativních a školních budov a ničení infrastruktury, již nemůže nadále v izraelské armá¬dě vidět pouhý nástroj nutné obrany proti věčné nenávisti k Židům. Z obránce oběti poten¬ciální genocidy, do jehož role se nejpozději od šestidenní války usilovně stylizuje, se Izrael pod vedením krajně pravicové vlády zahrnující i fašisty stal pachatelem něčeho, co se s postupujícími měsíci začalo genocidě stále více samo podobat.“

Peter Beinart, praktikující ortodoxní Žid, se svou prací snaží vrátit židovství jeho morální rozměr. Připomíná, že pravá podstata judaismu netkví v loajalitě ke státu, ale ve věrnosti jeho etickému dědictví a v úctě k životu každého člověka.
Kniha Být Židem po zkáze Gazy je fundovanou politicko-historickou analýzou, náboženskou reflexí a současně morální výzvou židovského myslitele, který navazuje na židovskou intelektuální tradici založenou na ideji univerzální spravedlnosti a odpovědnosti.

Doplňkové parametry

Kategorie: Politologie
EAN: 9788088630388
Autor: Beinart Peter
Rok vydání: 2025
Nakladatel: RYBKA Publishers - Michal Rybka
Vazba: Pevná
Počet stran: 182

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola